Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Probereme zákoníkem práce definované překážky na straně zaměstnavatele, včetně výše náhrady mzdy pro dotčené zaměstnance a výpočtu této náhrady. Ukážeme si i specifické případy, jak nastavit překážky na straně zaměstnavatele v případě čerpání dovolené, státního svátku, zkušební doby. Připravili jsme pro vás i vzor překážek na straně zaměstnavatele

Problematiku překážek na straně zaměstnance jsme pro laickou veřejnost zpracovali v našich předchozích článcích, kde se čtenáři dozvěděli, v jakých situacích zaměstnavatel musí schválit neplacené volno, a také kdy jsou z práce omluveni a ve kterých případech i zaplaceni.

Aktuální nabídka práce

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Zákoník práce překážky na straně zaměstnavatele vymezuje v paragrafu 207 a následujících. Překážkami na straně zaměstnavatele upravenými zákoníkem práce jsou:

  • Prostoje;  
  • Přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí;
  • Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele.

Zvláštním druhem překážky v práci na straně zaměstnavatele je výluka, kterou však zákoník práce neupravuje.

Nastane-li překážka na straně zaměstnavatele, mzda zaměstnanci náleží vždy. Pojďme si jednotlivé překážky a jejich kompenzace ukázat na příkladech. 

Budeme se zabývat zaměstnanci, kteří se zaměstnavatelem podepsali pracovní smlouvu. Zaměstnanci, kteří konají některou z dohod mimo pracovní poměr, nemusí mít zaměstnavatelem rozvrženou týdenní pracovní dobu, tedy nemusí jim vzniknout ani překážka v práci na straně zaměstnavatele. 

Prostoje

Prostoje vznikají ve chvíli, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou zaměstnanec nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami. 

Pokud zaměstnanec nebyl převeden na jinou práci, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. 

Přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí

Zaměstnanec nemůže v důsledku přerušení práce způsobeného nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí vykonávat svou práci. 

V případě, že jej zaměstnavatel nepřevede na jinou práci, náleží mu náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Jste personalista či personalistka a chcete dostávat tipy a užitečné informace? Přidejte se do naší Linkedin skupiny JenHR – Meeting room o personalistice, kde vedle tipů můžete konzultovat vaše dotazy s naší HR expertkou.

Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele

Jiné překážky na straně zaměstnavatele zákoník práce definuje v paragrafech 208 a 209. Jedná se o případy, kdy například zaměstnavatel neplní svou povinnost vyplývající z pracovního poměru, přidělovat zaměstnanci ode dne vzniku pracovního poměru práci podle pracovní smlouvy. Důvodem může být omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách. 

Dalším důvodem může být výpovědní doba zaměstnance, kdy zaměstnavatel nechce, aby tento zaměstnanec se do práce dostavoval. 

V těchto případech přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku

Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu uzavření provozoven na základě mimořádných opatření vlády nebo z jeho vlastního rozhodnutí, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.

Překážka na straně zaměstnavatele a náhrada mzdy

Každá prokazatelná překážka na straně zaměstnavatele s sebou nese i náhradu mzdy pro dotčené zaměstnance. Může se stát, že překážka se bude aplikovat jen na část společnosti, část společnosti bude pracovat bez přerušení. V případě prostojů vznikají překážky na straně zaměstnavatele a tím i náhrada mzdy pouze části společnosti, která je prostoji dotčena, a ti, kteří prostoji dotčeni nejsou, na náhradu mzdy nárok nemají. 

Překážky v práci na straně zaměstnavatele mají výpočet snadný - náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku dotčeného zaměstnance a je splatná ve standardním výplatním termínu zaměstnavatele. 

Způsob zjišťování průměrného výdělku pro pracovněprávní účely stanoví paragraf 351 až 362 zákoníku práce. Průměrný výdělek se určuje z hrubé mzdy, zúčtovaného k výplatě zaměstnanci v rozhodném období (kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém je průměrný výdělek použit pro uspokojení nároků zaměstnance) a z doby odpracované (doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda, nikoliv jejich náhrady) v rozhodném období. 

Překážky v práci na straně zaměstnavatele vzor

Pokud se stane, že nebudete moci přidělovat svým zaměstnancům práci, čímž vzniká některá z překážek na straně zaměstnavatele, informujte své zaměstnance. Ideální je písemná forma, abyste měli potvrzení, že zaměstnanec byl o vzniku překážek informován. 

Připravili jsme pro vás překážky na straně zaměstnavatele vzor, který si můžete zdarma stáhnout a editovat dle svých potřeb.  

Specifické případy 

Abychom vám poskytli komplexní informace, pojďme se podívat na situace, které nejsou časté, ale nastat mohou. 

Překážka na straně zaměstnavatele a státní svátek

Státní svátky budou zaměstnanci, který byl o překážkách na straně zaměstnavatele informován, hrazeny stejnou náhradou, jakou je hrazena překážka v práci na straně zaměstnavatele. Stále se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele, tj. hrazena ve stejné procentuální výši i v době svátku. 

Aktuální nabídka práce

Překážka na straně zaměstnavatele a dovolená

Vzniknou-li překážky na straně zaměstnavatele, dovolená může být zaměstnanci nařízena při splnění zákonných podmínek. Tedy minimálně 14 dní předem. Typicky toto nastává u zaměstnanců ve výpovědní lhůtě, kteří byli informováni o překážkách na straně zaměstnavatele, a současně je zaměstnavatel informuje o dočerpání zbývající dovolené.  

Současně se zaměstnavatel a zaměstnanec mohou na čerpání dovolené domluvit. 

Zaměstnanci, který čerpá dovolenou (dobrovolně nebo nařízenou), za dobu čerpání dovolené přísluší náhrada mzdy ve výši jeho průměrného výdělku

Překážky v práci na straně zaměstnavatele nesnižují nárok na dovolenou, pro účely řádné dovolené se tyto překážky považují za výkon práce v plném rozsahu 

Překážka na straně zaměstnavatele a zkušební doba

Celodenní překážky prodlužují zkušební dobu zaměstnance, bez ohledu na to, zda se jedná o překážku na straně samotného zaměstnance nebo na straně zaměstnavatele.

 

Publikováno 28. srpna 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Přehledně: překážka na straně zaměstnavatele

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

  • Teplice
  • KKL DENT s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. února
  • Strakonice
  • STRAKONSPED s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 24. ledna
  • Moravské Budějovice
  • CONSO MED s.r.o.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 14. března
  • Varnsdorf
  • Mateřská škola Varnsdorf, Nezvalova…
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 4. března
  • Znojmo
  • GRITEC konstrukce hal s.r.o.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 1. března
  • Přerov
  • Thi Hoa Chu
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. ledna
  • Bystřany
  • NAVO design s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 27. února
  • Zdíkov
  • AUTO CAIS s.r.o.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 15. března
  • Ostrava
  • Kristýna Vorel
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 12. února
  • České Velenice
  • Magna Cartech spol. s r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 23. ledna

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena