Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Víte, jaký je rozdíl mezi náhradním volnem a placeným volnem? Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno, jak na náhradní volno nahlíží zákoník práce a ukážeme vám konkrétní případy, které mohou nastat, tedy kdy máte nárok na náhradní volno za práci přesčas a práci ve svátek.

Náhradní volno

Pojďme si říci, kdy vám vzniká nárok na náhradní volno. Vše si ukážeme na konkrétních případech. 

Zákoník práce nárok na náhradní volno určuje zaměstnanci, který pracoval přesčas, s tím, že zaměstnanci vzniká přednostně právo na příplatek za práci přesčas ve výši 25 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel vám nemůže nařídit, abyste si vzali náhradní volno. 

Na čerpání náhradního volna se musíte dohodnout se zaměstnavatelem. Abyste předešli jakýmkoliv dohadům a nedorozuměním, je vhodné svému zaměstnavateli předložit písemnou žádost o náhradní volno. Svou žádost o náhradní volno můžete poslat například emailem na svého nadřízeného. 

Aktuální nabídka práce

Kdy vzniká nárok na náhradní volno

Náhradní volno za práci přesčas vám vznikne v případě, že se tak se zaměstnavatelem domluvíte. Náhradní volno za přesčas vám přísluší v rozsahu práce konané přesčas. Pokud si za práci přesčas vyberete náhradní volno, ztrácíte nárok na příplatek za přesčasovou práci. Náhradní volno je zaměstnavatel povinen vám poskytnout v době tří kalendářních měsíců po odpracovaném přesčasu. 

Zjistěte, kdy vám zaměstnavatel může nařídit práci přesčas.

Náhradní volno za práci ve svátek má podobná pravidla jako náhradní volno za práci přesčas. V tomto případě vám vzniká nárok na placené náhradní volno za svátek nebo na příplatek k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. I v tomto případě náhradní volno zaměstnavatel musí poskytnout nejpozději do tří měsíců od odpracovaného svátku. Pokud tak zaměstnavatel z provozních důvodů neučiní, vzniká vám nárok na příplatek ve výši minimálně 100 %. 

Náhradní volno za práci o víkendu nenáleží, pokud se nejedná o přesčasovou směnu. Za práci o víkendu máte nárok na příplatek za práci o víkendu, a to nejméně ve výši 10 % vašeho průměrného výdělku (pokud mezi zaměstnavatelem a vámi nedošlo k dohodě o jiné minimální výši příplatku). 

Náhradní volno za práci přesčas o víkendu můžete čerpat dle výše uvedených pravidel. S tím, že zaměstnavatel vám k vaší mzdě musí vyplatit i příplatek za práci o víkendu.

Placené volno

Nárok na placené volno vám vzniká v případech, které určuje zákoník práce a vyhláška ministerstva

Jedná se o placené volno na svatbu, návštěvu lékaře, narození dítěte a další. Někdy je toto placené volno nesprávně nazýváno jako náhradní volno. Můžete se setkat s tím, že někdo žádá o náhradní volno na pohřeb. My už ale víme, že překážky na straně zaměstnance jsou kompenzovány placeným nebo neplaceným volnem. A práce přesčas a práce ve svátek může být kompenzována náhradním volnem. 

Všechny překážky na straně zaměstnance jsme pro vás zpracovali, abyste věděli, kdy máte nárok na placené volno a neplacené volno.

 

Publikováno 13. září 2023

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Zjistěte, kdy máte nárok na náhradní volno

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena